НАВІГАЦІЯ
Як виглядають та які документи формують програмні РРО
З 1 серпня 2020 року набрав чинності Закон Про внесення змін до ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» № 128-IX від 18.03.2020 (далі Закон 128). Він вніс зміни в Закон про РРО і разом зі звичайним РРО з'явилося поняття програмних РРО.
Що таке програмний РРО?

По суті програмний РРО – це програмний, програмно-апаратний або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу.

На перший погляд, жодної відмінності від звичайного, але звичайний РРО - це пристрій, де всі його частини використовуються лише для розрахункових операцій. Програмний же РРО – це перш за все програмне забезпечення, яке можна встановити на будь-який пристрій від мобільних гаджетів (планшетів, смартфонів тощо) до стаціонарних пристроїв, виготовлених у вигляді програмно-апаратних комплексів, щоб пристрій зміг виконувати фінансові функції та доступ до Інтернету не переривався.

Як і звичайні РРО, програмний РРО повинен виконувати фіскальні функції та перевіряти розрахункові документи та фінансові звіти до Державної податкової служби України (ДПСУ) в електронному вигляді через дротові або бездротові канали зв'язку. Однак, на відміну від звичайних РРО, фінансова функція програмних РРО та спосіб здійснення передачі інформації, пов'язаної з розрахунковими операціями, відрізняються.

Отже, для того, щоб звичайний РРО виконував фіскальні функції, під час розрахункової операції в пам'ять пристрою необхідно ввести інформацію про такі операції. Ця інформація може бути прочитана, але не може бути змінена. Програмні ж РРО виконують фіскальні функції негайно, під час вводу інформації про розрахункові операції, передаючи таку інформацію до ДПСУ.

Відмінності програмних чеків РРО від звичайних

Починаючи з 01.08.2020 р., звичайні РРО зможуть генерувати паперові та електронні чеки. Треба відмітити, що до цього вони формували лише паперові чеки, в свою чергу програмні РРО створюватимуть чеки РРО лише в електронному вигляді, але й нормативно-правової вимоги видавати паперові чеки для програних РРО на сьогодні не існує. Більше того, оскільки інформація про транзакції повністю фіксується на фіскальному сервері, використання програмних РРО не вимагає ведення книги обліку розрахункових операцій (КОРО).

Суб'єкти господарювання, які використовують класичні РРО, зможуть відмовитись від КОРО, але у них виникатимуть труднощі, якщо раптово вимкнуть світло або вийде з ладу техніка. Усі інші функції програмних РРО такі ж, як і у звичайних. Тобто транзакції повинні здійснюватися в момент придбання, а саме після отримання коштів від покупця, а після закінчення робочого дня касир, що працює з програмним РРО, повинен скласти Z-звіт.