НАВІГАЦІЯ
Кешбек та безкоштовний товар покупцю
Неоднозначність обліку запасів ФОП ми розглянули в статті «Запаси у ФОП з точки зору використання РРО з 01.08.2020», детальніше тут. У цьому ж матеріалі намагатимемося дати відповідь на питання, що таке кешбек та причому тут безкоштовний товар для покупця?

Кешбек та безкоштовний товар покупцю

Неоднозначність обліку запасів ФОП ми розглянули в статті «Запаси у ФОП з точки зору використання РРО з 01.08.2020», детальніше тут. У цьому ж матеріалі намагатимемося дати відповідь на питання, що таке кешбек та причому тут безкоштовний товар для покупця?

Що таке кешбек?

Кешбек (від англ. сash back «повернення готівки») - це програма з повернення частини коштів на придбання товарів чи послуг покупцю негайно або із запізненням.

Законодавчі зміни

Закон «Про внесення змін до ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг № 128-IX від 18.03.2020 р. (далі - Закон № 128) запровадив такі програми на державному рівні:

Програма забезпечує 100% компенсації покупної ціни тому покупцю, який повідомить про порушення норм РРО під час придбання продукції або отримання послуг.

Іншими словами, зміни в законодавстві надають покупцю право контролювати продавця з метою дотримання останнім вимог законодавства про РРО та отримання винагороди за допомогу у виявленні порушень. Згідно плану законотворців, покупці, які будуть суттєво вмотивовані, повідомлятимуть про порушення норм РРО, можна сказати, що вони стануть «таємними покупцями» податкових органів. Саме це і відображено в п.п. 72.1 Податкового Кодексу.

«Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності. Також використовується інша інформація, оприлюднена як така, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана контролюючому органу в установленому законом порядку».

І якщо раніше податкові органи мали самі здійснювати так звані контрольовані закупівлі, то тепер за них цю роботу можуть робити звичайні громадяни при придбанні товарів та отриманні послуг.

Програма повернення грошових коштів почне діяти з 1 січня 2021 року. Як саме повернути витрачені кошти покупцю, розглянимо нижче.

Як оформити скаргу про порушення норм РРО

Згідно з податковими нормами, пов'язаними з порушенням РРО, у скарзі покупець повинен надати наступну інформацію:

1. Прізвище ім'я по батькові покупця.

2. Місце проживання, номер реєстраційної картки платника податків або номер паспорта, номер телефону.

3. Дату, коли товари та послуги були придбані.

4. Найменування та вартість придбаних товарів та послуг.

5. Назву або податковий номер продавця.

6. Адресу господарської одиниці, або адресу місця придбання товарів.

7. Адресу веб-сайту у разі, якщо товар придбано через мережу Інтернет, або інформацію про товар чи продавця товару.

8. Перелік документів, які продавець надав під час або після придбання товару.

9. Номер банківського рахунку покупця, за яким нараховується винагорода.

В електронному вигляді скарги можна формувати та направляти до податкових органів через електронний кабінет платника податків. Крім того, за допомогою цього ресурсу покупці зможуть відстежувати стан скарг та інформацію про виплати компенсацій у режимі реального часу. Також діюче законодавство не забороняє подавати такі скарги в будь-якому іншому вигляді – особисто, надсилати за допомогою звичайної або електронної пошти.

Умови отримання «винагороди»

Зауважимо, що РРО-кешбек – це не шара, і отримати таку винагороду можна буде лише при виявленні наступних порушень:

- Проведення розрахункових операцій з використанням РРО або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг).

- Непроведення розрахункових операцій через РРО з фіскальним режимом роботи.

- Невідповідності у юридичних осіб на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів сумі коштів, зазначеній у денному звіті, більше ніж на 10% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, а в разі використання юридичною особою розрахункової книжки — загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

- Нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання.

Зрозуміло, що на практиці покупець зможе доказати тільки останній факт порушення, але і це ще не все, отримати винагороду можливо лише, якщо податковий орган проведе перевірку та накладе фінансові санкції на підставі скарги покупця. Іншими словами, рішення про перевірку недостатньо. Інспекція повинна підтвердити факт порушення законодавства про РРО і є відповідне рішення, яке свідчить про те, що до суб'єкта господарювання застосовані відповідні санкції.